Späť

Juhoafrická republika

Destinácie, Indický oceán

Potápanie v Juhoafrickej republike

Morský život v Juhoafrickej republike je nezabudnuteľným zážitkom. Kde inde si môžete plávať vedľa veľryby, stretnúť sa zoči-voči so žralokmi tigrovanými, s veľkými bielymi (s tými pre istotu len z klietky), nechať sa okúzliť tuleňmi, tučniakmi, na mesačnej pláži byť uchvátený práve vyliahnutými mláďatami korytnačky?

Juhoafrická republika, je prímorský štát na južnom cípe Afriky medzi Atlantickým a Indickým oceánom,  z troch strán je lemovaná vyše 3000 km pobrežia, čo z nej robí úžasnú destináciu, ktorá ponúka nepreberné možnosti potápania. Krajina s bohatou históriou, ktorá prešla v posledných desiatkach rokov niekoľkými reformami a zmenami. Sever územia zaberá južný výbežok panvy s púšťou Kalahari. Plošiny na juhovýchode a východe ohraničujú majestátne Dračie vrchy. Kapské mesto patrí k najnižšie položeným mestám na svete, a to vďaka moru, z ktorého sa do kilometrovej výšky dvíha mohutná stolová hora. Biele piesočné pláže sa ďalej od mora menia vo vinice obopínajúce svahy hory.

Aliwal Shoal sa často zaraďuje medzi TOP 10 najlepších potápačských lokalít. Prúd, ktorý tiahne pozdĺž východného pobrežia Afriky do oblasti privádza teplú vodu a rozmanitý tropický morský život.  Skamenené piesočné duny sa formovali tisíce rokov, kedy bola hladina mora oveľa nižšia ako je tomu dnes.  Vyskytuje sa tu žralok piesočný a manty a výnimočne sa tu môže objaviť aj vráskavec dlhoplutvý (keporkak).

Protea Banks je jednou z najbohatších oblastí na tuniaky na svete, takmer celý rok sa tu zdržujú žraloky býčie vyhľadávajúce  potravu. Vyskytujú sa tu aj kladiváci a raje, čiernocípe žraloky, žraloky piesočné, žraloky tigrie a barakudy.

Potápanie v kelpoch (kelp forest) pod mysom Kapského pohoria v malej chránenej zátoke, je jediným miestom na svete, kde sa môžete stretnúť s prehistorickým druhom žraloka - žralokom širokonosým (cow shark). Často sú označovaní aj ako "vlci mora" pre ich nezvyčajné spoločné lovecké správanie. Pre pokojnosť a poslušnosť sú ideálnym objektom na fotografovanie. Juhoafrická je vyhľadávaným miestom pre „sardine run“, ktorý sa odporúča len pre skúsených potápačov.

Newsletter

Zadajte svoju e-mailovú adresu a dozviete sa viac o našich akciách a novinkách