Späť

Najlepšie potápanie na svete

Obľúbené témy

Nechajte sa previesť mimo vychodených trás podmorského sveta, na miesta, kde nie je vybudovaná takmer žiadna infraštruktúra a zažijete nefalšované divoké dobrodružstvo podľa nášho názoru na najlepšej lokalite na potápanie na svete. Ostrov Komodo je jedným z vyše 17-tisíc ostrovov tvoriacich Indonézsku republiku. Rozloha ostrova je 390 m2, na ktorých býva len niečo vyše 2000 obyvateľov. Ostrov leží medzi dvoma podstatne väčšími ostrovmi Sumbawa a Flores a spolu s ostrovmi Rinca a Padar tvorí súčasť Komodského národného parku. V tomto parku je možné vidieť najväčšieho jaštera žijúceho na zemi, a to varana komodského. Dĺžka týchto jašterov dosahuje až 3 metre a hmotnosť najväčších jedincov až 100 kg. Komodský národný park bol v roku 1980 založený práve na ich ochranu, keďže tento druh jaštera je endemicky rozšírený iba na zopár ostrovoch východnej Indonézie vrátane Komoda.

Varan má dlhé šupinaté telo s dobre vyvinutými končatinami a mladšie jedince sa pri love dokážu pohybovať rýchlosťou až 20 km za hodinu. Uhryznutie tohto tvora je jedovaté, spôsobuje opuchy a bolesť trvajúcu celé hodiny. Pohryznuté zvieratá, ktorým sa podarí utiecť, zvyčajne zahynú na otravu krvi, pretože ústa a zuby varanov osídľuje vyše 50 druhov patogénnych baktérií. Pach mŕtveho zvieraťa zachytia až na vzdialenosť 10 km. Tento jašter je zaradený medzi ohrozené druhy, čoho príčinou je hlavne strata jeho prirodzeného prostredia a pytliačenie za účelom nelegálneho predaja jeho kože.

Krištáľovo čistá voda, vzrušujúce driftové potápanie pozdĺž stŕmych stien, oslňujúce koralové záhrady a očarujúce makro živočíchy tvoria jeden z najrozmanitejších ekosystémov na zemi. Oblasť Aloru by mali byť na zozname každého vášnivého a dobrodružného potápača vyhľadávajúceho niečo nezvyčajné. 

Newsletter

Zadajte svoju e-mailovú adresu a dozviete sa viac o našich akciách a novinkách