Späť

Pozostatky legendárnej Atlantídy

Obľúbené témy

Uprostred Atlantiku, 760 námorných míľ od Lisabonu a 2110 míľ od New Yorku, ležia 3 skupiny ostrovov vulkanického pôvodu, ktoré mnohí považujú za zvyšky legendárnej Atlantídy - Azory. Centrálna skupina tvorená ostrovmi Terceira, Graciosa, Sao JorgePico a Faial je z východu lemovaná ostrovmi Sao Miguel a Santa Maria, zo západu zase ostrovy Flores a Corvo. Celková rozloha súostrovia zaberá 2335 km². Klíma Azorov je mierna, ovplyvnená Golfským prúdom. Nie sú tu veľké teplotné výkyvy, v lete sa teplota pohybuje okolo 23°C a v zime klesá k 13°C. Ani teplota vody nepodlieha väčším zmenám, osciluje medzi 17°C a 24°C. Azorské ostrovy sú ostrovy sopečného pôvodu a sú známe svojou bujnou vegetáciou.

Azorské ostrovy sú ideálnym miestom pre pokojnú dovolenku a odpočinok. Keďže je tu minimálne množstvo zrážok, turistov prakticky nemôže zastihnúť nevľúdne počasie. Nespočetné miesta ostrovov ponúkajú nádherné výhľady. Hory a pokľudné údolia s bujnou vegetáciou, úžasné jazerá v miestach sopečných kráterov, horúce pramene a gejzíry, impozantné vrcholky i tajomné jaskyne, to všetko kontrastuje s tunajšími kultivovanými políčkami a dáva súostroviu neopakovateľný krajinný ráz.

Čistote ovzdušia nezasiahnutej žiadnou technikou či chémiou vďačia ostrovy za svoju nevšednú farebnosť a pokoj, čo tiež vytvára optimálne podmienky pre milovníkov fotografovania. Spojenie priaznivých klimatických faktorov a bohatej pôdy dáva možnosť existencie nespočetnému druhu rastlín, v nemalom meradle exotických. V divokej faune prevládajú králiky, nájdete tu tiež druhovo početné zastúpenie vtáctva napr. holuba, kanárika či čajky. Bohatý svet nájdete i pod morskou hladinou a návštevníkov láka k športovému rybárčeniu (tuniak, ančovičky, mečúň alebo žralok) a samozrejme i k výletom loďou po Atlantiku zameraným na pozorovanie delfínov a veľrýb. Dôležitou súčasťou ostrovov je tiež obyvateľstvo, ktoré zachováva staré tradície, ľudové i kresťanské slávnosti a kroje, aj napriek tomu že je veľmi jednoduché, je veľmi pohostinné a priateľské.

Denné aj nočné ponory, potápanie na pieskovom, skalnatom a zmiešanom dne, v kavernách, na vrakoch. Azorské ostrovy majú takmer nekonečný potenciál potápačských lokalít. Potápanie pre začiatočníkov ale aj pre najnáročnejších a najskúsenejších potápačov. Krištáľovo čisté lagúny a divoký Atlantik vo vás zanechá zážitky, ktoré nadlho zostanú vo vašich spomienkach. Budete túžiť vrátiť sa späť a vybrať si novú neprebádanú lokalitu. Potápanie na ostrove Santa Maria

Potápanie na Azorských ostrovoch má tú výhodu, že zmes subtropického prúdenia a Golfského prúdu vody sa miešajú, čo znamená viac než len jeden typ morských druhov živočíchov. Budete mať možnosť prezrieť si pobrežné a oceánske vegetácie v blízkosti ostrovov. Medzi najznámejšie lokality na Azoroch patrií Ambrósio - lokalita známa častým výskytom mánt a lokalita Blue sharks, kde sa vyskytuje žralok modrý. 

Newsletter

Zadajte svoju e-mailovú adresu a dozviete sa viac o našich akciách a novinkách