Späť

Veľký biely žralok

Obľúbené témy

Potápanie s veľkým bielym žralokom

Lákadlo mnohých, nesplnený sen, pre niektorých aj nočná mora. Stret s najväčším predátorom morí a oceánov je zážitkom na celý život. Žralok modrý  (lat. carcharodon carcharias), ktorého väčšina pozná pod názvom veľký biely žralok (great white shark) bol dlhodobo hubený nármorníkmi a rybármi. Dnes už sa stáva raritou a v mnohých vodách bol vyhlásený za ohrozený druh. Žije samotárskym spôsobom a má veľmi dobrý čuch. Málokomu sa  podarilo alebo málo kto sa odvážil priblížiť k tomuto ozrutnému jedincovi bez ochrannej klientky, žralok modrý môže mať až 7 metrov a v 4 a pol miliónoch litrov vody dokáže vycítiť kvapku krvi. Medzi prvými bol André Hartman, ktorému sa podarilo priblížiť k žralokovi na dotyk plávajúc držiac sa jeho chrbtovej plutvy, video si môžete pozrieť tu

Južná Afrika alebo Guadalupe?
Guadalupe
patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta pre stretnutie s veľkým bielym žralokom. Malý vulkanický ostrov sa nachádza 240 kilometrov západne od východného pobrežia Mexika Baja California. V oblasti je veľmi dobrá viditeľnosť od 30 do 50 metrov, čo sú veľmi dobré podmienky na pozorovanie tohto obra, v porovnaní s Južnou Afrikou, kde nie je až taká dobrá viditeľnosť a "potápanie s veľkým bielym žralokom" tu ovládla komercia. Počas júla a augusta sa na Guadalupe vyskytujú väčšie "tlupy" žralokov, ktoré sú neskutočne hravé. Podarilo sa tu identifikovaných 120 veľkých bielych žralokov.

Aj prostredníctvom nás si môžete splniť sen a potápať s najväčším predátorom našich oceánov. K veľkému bielemu žralokovi vás zavedie jedna z lodí operátora Nautilus, Nautilus Explorer alebo Nautilus Bellie Amie. Na Guadalupe budete potápať s veľkým bielym žralokom bez návnady. Spustený budete v špeciálnej klietke do žraločieho prirodzeného prostredia. 

Great White Shark

Great White Shark

Great White Shark

Great White Shark

Photo credit © Michael Berte

Newsletter

Zadajte svoju e-mailovú adresu a dozviete sa viac o našich akciách a novinkách