Galapágy 2027
Skupinové zájazdy, Tichomorie, Galapágy- 14. - 24. 10. 2027
- svetové potápanie
- bohatá fauna a flóra
- pelagické a endemické druhy
Popis
Termín je predbežný! Návšteva Galapág je snom pre mnohých ľudí, ktorí milujú potápanie. Vďaka svojej polohe v blízkosti rovníka a jeho teplej tropickej klímy sú Galapágy vhodné na potápanie celoročne. Galapágy sú ekvádorské súostrovie sopečného pôvodu nachádzajúce sa vo východnej časti Tichého oceánu, približne 1000 km západne od Ekvádoru. Toto súostrovie bolo zaradené do svetového dedičstva UNESCO a je známe najmä svojim mimoriadne netradičným zoskupením živočíchov, z ktorých mnohé je možné vidieť práve iba na Galapágoch a takisto aj endemickou flórou. Najznámejšími ostrovmi sú Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz. V čase objavenia Galapág, ostrovy neboli vôbec obývané a do r. 1832 nepatrili nikomu. Od tohto roku ich anektoval Ekvádor. Už o tri roky neskôr, t.j. v r. 1835 tu prírodovedec Charles Darwin priplával na výskumnej lodi Beagle a strávil tu šesť týždňov pozorovaním živočíchov.
Galapágy sú jedným z mála miest, kde možno v blízkosti brehu pozorovať pelagické druhy – druhy, ktoré nežijú ani blízko dna oceánu, ani blízko pobrežia, ako sú tuniaky, raje škvrnité, raje zlaté a žraloky kladivohlavé. Žiadne iné miesto na svete neoplýva takou rozmanitosťou foriem morského života. Medzi najlepšie llokality na potápanie v súostroví Galapág patria izolované sopečné ostrovy Wolf a Darwin.
- deň: pondelok
- odlet Viedeň
- deň: streda
- prílet na Galapágy, nalodenie, Baltra: Baltra Northeast / Check Dive
- deň: štvrtok
- Santa Cruz Island: Carrion Point
- preplavba na Wolf Island
- deň: piatok
- Wolf Island: Shark Bay / La Banana
- Wolf Island: La Ventana Islet / El Derrumbe
- deň: sobota
- Darwin Island: El Arenal
- Darwin Island: The Darwin's Arch
- deň: nedeľa
- Darwin Island: El Arenal
- Wolf Island: El Derrumbe / Shark Bay
- deň: pondelok
- Fernandina Island: Douglas Cape
- Isabela Island: Vicente Roca Point
- deň: utorok
- Santiago Island: Cousin Rock
- Santa Cruz Island: návšteva pevniny - Highlands
- deň: streda
- Santa Cruz Island: Transfer na letisko Baltra
- deň: štvrtok
- prílet do Viedne
V cene zájazdu je zahrnuté:
spiatočná letenka medzinárodná letenka v economy triede, vnútroštátná letenka v economy triede, transfery z/na letisko, ubytovanie v 2-lôžkových kajutách, potápanie podľa programu so skúseným sprievodcom, prenájom 11l hliníkových fliaš + plnenie vzduchom, prenájom záťaže, poistenie CK proti insolventnosti
V cene zájazdu nie je zahrnuté:
cestovné poistenie, potápačské poistenie (napr. Diveassure 69 € / rok), požičovné potápačského výstroja okrem uvedeného (napr. full set BCD, dýchací set, neoprén. oblek - 135 €/týždeň)
Galaxy Diver II
Táto exkluzívna jachta vás zavedie na tie najúžasnejšie potápačské lokality na Galapágoch a umožní vám objaviť jej skrytú podmorskú "galaxiu! a sprostredkuje vám tak jedinečný zážitok pre milovníkov potápania. Na lodi sa nachádza skúsený personál a špičkové potápačské vybavenie. Galaxy Diver je špičkové potápačské plavidlo s 8 kajutami pri 16 hostí, o ktorých sa stará 9 členná posádka. Na lodi je k dispozícii WiFi a profesionálni potápačský sprievodcovia. Loď disponuje príjemné zariadeným salónikom a reštauráciou. Ďalej sa na lodi nachádza paluba s tienením, ideálna na oddych medzi ponormi a na večerné posedenie. Ďalej sa na lodi nachádza slnečná paluba. Loď je vybavená všetkými potrebnými navigačnými, bezpečnostnými a záchrannými systémami.
Technická špecifikácia
- Záchranný čln
- 2 x 40 HP motorized dive boats
- SSB and VHF rádiá
- Navigačný radar
- GPS anténa
- Sonar
- Hĺbkový sonar
- Autopilot
- Plotter
- Iridium sateit a mobilný telefón
- Elektronické sledovacie zariadenie pre potápačov
- Pozičné svetlá a klaksón
- Čerpadlo s alarmom
- Kamerový systém v strojovni
- Kyslík - 10,000 liters
- Externý defibrilátor (AED)
- Systém protipožiarnej ochrany
- Zapečatená súprava padákových svetiel, súprava ručných svetiel a dymové signály
- Hasiace prístroje a záchranné vestey
- Potápačská paluba a paluba so 4 sprchami so sladkou vodou
- Kamerový stolík a samostatná oplachovacia nádrž
- Terasa na opaľovanie s rozlohou 117 m² (1259 ft²) a zatienená plocha s ležadlami a matracmi.
Informácie o liveaboarde:
- Kapacita: 16
- Posádka:
- Kajuty: 8
- Dĺžka: 29 m
- Šírka: 6,6 m
- Camera rooms: áno
- Kurzy: nie
- Požičovňa: na vyžiadanie
- Strava: plná penzia
- Vírivka: áno
- Bar: áno
- Jedáleň: áno
Všeobecné informácie:
- Sezóna: celoročne
- Teplota vzduchu: 21-26 °C
- Teplota vody: 18-25 °C
- Letisko: Baltra (GPS)
Potápanie
Viditeľnosť
Viditeľnosť veľmi ovplyvňuje množstvo planktónu vo vode. Z tohto dôvodu majú chladnejšie mesiace roka horšiu viditeľnosť ako teplejšie mesiace. Výmenou za to, že viac planktónu vo vode znamená väčšiu aktivitu. Na Galapágoch môže dosahovať 30 metrov, bežnejšie podmienky viditeľnosti sú medzi 10 – 20 metrami.
Teplota počas roka
December – máj: Voda je teplejšia, čistejšia, 18-27°C
Jún – november: Voda je chladnejšia, 15-25 °C.
Počasie na Galapágoch
December-máj: teplé obdobie s viac slnečným žiarením a vyššími teplotami.
Február a marec: ajteplejšie mesiace.
Jún – november: chladnejšie obdobie, vyskytuje sa Garua - ľahká hmla, ktorá je často prítomná a vytvára zamračené dni. Vietor môže vytvoriť rozbúrené more.

Vlčí ostrov (Wolf Island), tiež známy ako Wenman, bol pomenovaný po nemeckom geológovi Theodorovi Wolfovi. Má rozlohu 1,3 km² a týči sa do výšky 253 metrov nad morom. Rovnako ako jeho sused Darwin, aj Wolf sa nachádza asi 160 km severozápadne od ostrova Isabela, na takzvanom vulkanickom hrebeni Wolf-Darwin.
Wolf a Darwin sú najodľahlejšie ostrovy Galapág. Ich izolácia a drsné útesy zabránili bežnému človeku vkročiť na toto územie. Prvýkrát sa človek dostal na Wolfa až v roku 1964 a to s pomocou vrtuľníka. Wolf je pozostatok z vrchlou obrovskej vyhasnujte sopky, ktorá siaha až na morské dno do hĺbky viac ako 760 metrov. Wolf je preslávený pre svoj podmorský život a potápačské lokality sa tu radia medzi najlepšie na svete a sú známe prítomnosťou veľkej skupiny žralokov kladivohlavých. Častými návštevníkmi sú aj veľryby, delfíny a veľrybie žraloky.
Napriek svojej izolácii, na ostrove sa nachádza možnostvo suchozemských obyvateľov zo živočíšnej ríše vrátane tuleňov, fregat, modronohých súl a morských leguánov. Najznámejším obyvateľom Wolfa je však vátičk pomenovaný Upír Finch. Tento vták, je endemickým druhom a živí sa krvou miestnych súl.
Zaujímavé lokality: Fondeadero, El Deruumbe, La Banana, Shark Bay
Darwin Island
Darwinov ostrov (pôvodný názov Culpepper Island) bol premenovaný na počesť slávneho prírodovedca Charlesa Darwina. Mnohí ho povatžujú za jeden z najlepších a najfascinujúcejších podovodných biotopov na Zemi. Darwin je najsevernejším ostrovom na Galapágoch a nachádza sa 160 km severezápadne od ostrova Isabela. Spolu so susedným Wolfom sú najodľahlejšou časťou súostrovia.
Darwin aj Wolf sú známe húfmi žralokov kladivohlavých, ktoré sa tu zdržujú. Darwin aj Wolf sú pozostatkami dávno vyhasnutých sopiek, ktoré siahajú nad hladinu z morského dna. Užijete si tu veľkolepé potápanie a medzi druhmi, ktoré tu pravdepodobne stretnete patria žraloky kladivohlavé, žraloky veľrybie, obrovské monožstvo rají, korytnačky zelené a nespočetné množstvo útesových rýb.
Fernandina
Fernandina je najzápadnejší ostrov Galapág, tretí najväčší a najmladší z ostrovov, má menej ako milión rokov. Je vulkanicky aktívny, nachádza sa v epicentre, z ktorého vznikli Galapágy. Fernandina je najaktívnejším a najpanenskejší ostrov Galapág. Okrem jediného miesta na okraji ostrova je udržiavaná v nedotknutom stave. Ferdinanda má obrovskú populáciu suchozemských leguánov, ktoré hniezdia na okraji kaldery a v jej hĺbkach. Kvôli studeným stúpajúcim vodým podpovrchového Cromwellovho prúdu, ktorý ovplyvňuje súostrovie zo západu, kde je vytláčaný na povrch, sú vody obklopujúce Ferdinandu a západnú Isabelu najbohažšími vodami na súostroví. Tieto studené vody poskytujú vhodné prostredie pre endemické nelietavé kormorány a tučniaky.
Isabela
Ostrov Isabela s pozoruhodným tvarom bol prvými prieskumníkmi z Galapág v roku 1684 nazvaný Ostrov Albemarle. Je najväčší zo všetkých ostrovov so svojou dĺžkou 120 km je jeho celková plocha väčšia ako rozloha všetkých ostatných ostrovov dohromady! Na severozápadnej strane ostrova sa nachádza zátoka Tagus, notoricky známe kotvisko, ktoré pôvodne používali piráti a bukanieri, neskôr veľrybári a rybári.
Isabelu navštívil Charles Darwin v roku 1835, keď sem priplávall na lodi Beagle. Koncom 19. storočia začal byť ostrov Isabela riadne kolonizovaný založením mesta Puerto Villamil na južnom pobreží a neskôr vnútrozemskej osady Santa Tomas na vysočine. Isabela bola centrom výroby vápna na ostrovoch, ktoré sa vyrábalo spaľovaním koralov, ktoré boli nazbierané z bohatých pobrežných vôd. V Santa Tomas bola sírová baňa, ktorú založili v sopečnom kráteri. Kvôli nedostatku sladkej vody na ostrovoch ani jeden z týchto podnikov neprekvital a ostrov sa nikdy príliš nerozvinul. Isabela Island, jeden z mladších ostrovov na Galapágoch, vznikol spojením šiestich sopiek, pričom všetky okrem jednej z nich sú stále klasifikované ako aktívne. Medzi nimi je aj slávny Wolf Volcano, ktorého vrchol je najvyšším bodom celého súostrovia.
Populácia ostrova v priebehu rokov pomaly rástla a teraz je na úrovni viac ako 1 750. Väčšina obyvateľov ostrova Isabela sa živí rybolovom, poľnohospodárstvom a cestovným ruchom. Väčšina z nich žije na južnom pobreží v Puerto Villamil. Ostrov má veľa relatívne nových lávových polí a okolitá pôda sa ešte nerozložila, aby vytvorila dostatok živín na podporu rozmanitosti biotopov, ktoré sa nachádzajú na niektorých ďalších ostrovoch Galapág. Divoká zver obývajúca Isabelu patrí k tým najbohatším, ktoré možno na Galapágoch nájsť. Isabela je domovom viacerých druhov divokých korytnačiek ako všetky ostatné ostrovy dohromady a na každej z jej 6 sopiek žije endemický druhu. Na jej západnom pobreží je Isabela zasiahnutá Cromwellovým prúdom bohatým na živiny, ktorý stúpa z hlbín a vytvára prostredie bohaté na potravu pre ryby, veľryby, delfíny a morské vtáky. Isabela má povesť najlepšieho miesta na pozorovanie veľrýb na súostroví, pričom v okolitých vodách sa vyskytuje až 16 druhov.
Zaujímavé potápačské lokality: Four Brothers, Tortuga Island, Urbina Bay, Tagus Cove, Punta Vicente Roca, Roca Redondo, and Cape Marshal
Santa Cruz island
Sant Cruz je druhý najväčší ostrov Galapágov a nachádza sa v strede súostrovia. Sopečne je už neaktívny a pomerne dlhú históriu ľudského osídlovania a poľnohospodárstva. Rozvoj sa tu začal v 20. storočí medzi prvou a druhou svetovou vojnou, kedy sem prišli osadníci zo Spojených štátov a Európy. Rozmanitosť geológie, voľne žijúcich živočíchov a vegetácie priťahovala nových obyvateľov. Malé mestá Bellavista a Santa Rosa boli založené vo vysočine, kde poľnohospodári chovali hovädzí dobytok a vysadili plodiny, ako sú avokádo, káva, cukrová trstina, banány, pomaranče a citróny.