Indonézia - Komodo a Bali

Skupinové zájazdy, Ďaleký východ, Indonézia
Indonézia - Komodo a Bali
Cena od 4450 €* detaily ceny a poplatkov v texte
 • 13.09.-25.09.2023
 • svetové potápanie
 • bohatý program
 • s pobytom na Bali
Rezervovať

Popis

Po úspechu z predošlých rokov sa opäť vraciame do mimoriadne zaujimavej indonézskej oblasti - na ostrovy Komodo a Bali. Potápačskú časť absolvujeme na Manta Mae, ktorá sa špecializuje na Indonézske oblasti, Raja Ampat a Komodské ostrovy. Potápačské lokality Komoda sú lokalitami svetovej úrovne a spĺňajú tie najvyššie potápačské požiadavky.

Tento zájazd má čo ponúknuť potápačom, ale aj tým, ktorí si chcú užiť relax na lodi v krásnom tropickom prostredí. Potápači môžu preskúmať úchvatný podmorský svet na prekrásnych potápačských lokalitách Komoda a na pestrý program "nad hladinou", v rámci ktorého uvidia napríklad jedinečné komodské varany, môžu vystúpiť na horu Lawa, či šnorchlovať na nádherných korálových útesoch. Môžete sa pokúsiť o súboj s morskými dravcami a prispiť do lodnej kuchyne kapitálnym úlovkom tuniaka, kranasa, či zučastniť sa stretunia s domorodcami v tradičných rybárskych osadách.

Na záver dva dni strávime na ostrove Bali, kde si môžete deň upraviť podľa svojich predstáv, či už to bude leňošenie v hoteli, pri bazéne, na pláži alebo objavovanie bohatého nočného života, ktorým je Bali známe. Samozrejmosťou je môžnosť doobjednania si fakultatívnych výletov priamo na Bali.

Komodo - potápačské safari

Ostrov Komodo je jedným z vyše 17-tisíc ostrovov tvoriacich Indonézsku republiku. Rozloha ostrova je 390 km2, na ktorých býva len niečo vyše 2000 obyvateľov. Ostrov leží medzi dvoma podstatne väčšími ostrovmi Sumbawa a Flores a spolu s ostrovmi Rinca a Padar tvorí súčasť Komodského národného parku. V tomto parku je možné vidieť najväčšieho jaštera žijúceho na zemi, a to varana komodského. Dĺžka týchto jašterov dosahuje až 3 metre a hmotnosť najväčších jedincov až 100 kg. Komodský národný park bol v roku 1980 založený práve na ich ochranu, keďže tento druh jaštera je endemicky rozšírený iba na zopár ostrovoch východnej Indonézie vrátane Komoda. Varan má dlhé šupinaté telo s dobre vyvinutými končatinami a mladšie jedince sa pri love dokážu pohybovať rýchlosťou až 20 km za hodinu. Uhryznutie tohto tvora je jedovaté, spôsobuje opuchy a bolesť trvajúcu celé hodiny. Pohryznuté zvieratá, ktorým sa podarí utiecť, zvyčajne zahynú na otravu krvi, pretože ústa a zuby varanov osídľuje vyše 50 druhov patogénnych baktérií. Pach mŕtveho zvieraťa zachytia až na vzdialenosť 10 km. Tento jašter je zaradený medzi ohrozené druhy, čoho príčinou je hlavne strata jeho prirodzeného prostredia a pytliačenie za účelom nelegálneho predaja jeho kože.

Ostrov Bali - nepotápačský relax

Ostrov Bali, nazývaný tiež "Ostrovom bohov", je, takisto ako Komodo, súčasťou reťazca indonézskeho súostrovia tvoreného viac než sedemnásťtisíc ostrovmi. Bali leží 8° južne od rovníku v súostroví Malé Sundy medzi ostrovmi Jáva a Lombok. Pobrežie Bali ponúka 400 km prekrásnych pláží obmývaných vodami Indického oceánu. Hlavným mestom je polmiliónový Denpasar ležiaci v južnej časti ostrova.

 

Orientaný program zájazdu:
1.deň - let Viedeň-Bali
2.deň - prílet Bali Denpasar, ubytovanie v hoteli
3.deň - prelet Bali - Flores, Labuan Bajo, nalodenie, preplavba
4.deň - plavba, potápanie
5.deň - plavba, potápanie
6.deň - plavba, potápanie
7.deň - plavba, potápanie
8.deň - plavba, potápanie
9.deň - plavba, potápanie
10.deň - preplavba Labuan Bajo, vylodenie, odlet na Bali, ubytovanie na Bali
11.deň - pobyt na Bali
12.deň - check-out, odlet domov
13.deň - prílet do Viedne

Poznámka k termínom a programu: zmena programu vyhradená a v závislosti od počasia je možné očakávať drobné úpravy plavby prípadne počtu ponorov.

Cena zahŕňa:
spiatočné letenky s poplatkami Viedeň-Denpasar + taxy, transporty z a na letisko, vnútroštátny prelet Denpasar - Komodo a späť, potápačský aj nepotápačský program podľa rozpisu, ubytovanie s raňajkami na Baliv dvoj alebo trojlôžkových izbách, ubytovanie na lodi s plnou penziou a potápaním, voda, káva, čaj na lodi, doprovod pod hladinou aj na súši, prenájom fliaš a záťaže, poistenie CK proti insolventnosti

Cena nezahŕňa:
strava mimo uvedenej, požičovné za potápačský výstroj v prípade že svoj zatiaľ nevlastníte, alko a nealko na lodi, poistenie

Povinné doplatky (platia sa priamo na lodi):

 • vstupy do národných parkov KOMODO 35 USD / os. / 1 deň 
 • palivový príplatok 150 USD / os.
 • 100 USD tips pre posádku / os.

Loď Manta Mae

Manta Mae je 31 metrový škuner, typická drevená indonézska dvojsťažňová plachetnica s temperamentom pre ľudí milujúcich plavbu na mori na najneobvyklejších miestach sveta. So svojou elegantnou provou a siedmimy plachtami navodzuje romantiku zašlých čias, keď námorní obchodníci Bugies a Makassania pendlovali vodami starodávnej Východnej Indie na tradičných obchodných škuneroch naložených s cenným korením. Loď poskytuje ubytovanie pre 10 hostí v 5 klimatizovaných kajutách s vlastnou kúpeľňou. Má dva salóniky, bar, relaxačnú palubu na stolovanie a oddych pod šírim nebom. O pohodlie na lodi sa o hostí stará profesionálny personál. Na preskúmanie odľahlých pláží a ostrovčekov počas voľného času sú hosťom k dispozícii kajaky. Loď má všetky technické a bezpečnostné vymoženosti, ktoré luxusnému plavidlu v 21. storočí patria. 

Technické parametre lode Manta Mae:

Miesto registrácie: Indonézia
Typ lode: škuner
Vyrobená: Bira, Južné Sulawesi 2011
Motor: Mitsubishi 8 DC9-Twin Turbo 350 HP
Kapacita: 12 hostí
Posádka: 9
Rýchlosť: 8 uzlov
Dĺžka: 30,50 metrov
Šírka: 6,67 metra
Pohon: dvojsťažňová plachetnica s motorom
Kapacita nádrže: 7 000 l
Desalinátor: 6000 l / deň
Kabíny: 1 x master suit, 4 x 2 lôžková kajuta, vlastná kúpeľňa, klimatizácia, sat Tv, DVD, Stereo Sound
Generátory: 2 x Mitsubishi 62,5 KV, 1 Caterpillar x 12,5 KV
Komunikačný systém: VHF - Icom M304, & Samyang , Satellite phone-Byru Marine, PC comp electric chart
Navigácia: Radar Furuno 1715-20 nm, GPS-Furuno GP32 Echo sounder Furuno FC620, Echo Pilot 3D
Internet: Trackphone Satellite Broadband
Limit: 1.000 nm
Kompresor: 2 x CAT 9 kompresor
Člny: dinghy 5,2 m 100 Hp, dinghy 4,00 m 25 Hp
Inštruktor potápania na lodi: 1
Dive guid na lodi: 1
Športové vybavenie: rybárske náčinie, 4 kajaky, vodné lyže, podovodné skútre

Hotel Bali, 4*

Hotelový rezort pri pláži južnej Kuty s raňajkami.

Informácie o liveaboarde:

 • Kapacita: 10
 • Posádka: nie je uvedné
 • Kajuty: 5
 • Dĺžka: 31 m
 • Šírka: 6 m
 • Elektrina: 220V
 • Camera rooms: nie
 • Kurzy: nie
 • Požičovňa: nie
 • Strava: plná penzia
 • Vírivka: nie
 • Bar: nie
 • Jedáleň: áno

Všeobecné informácie:

 • Sezóna: celoročne
 • Teplota vzduchu: 26-32°
 • Teplota vody: 26-32°
 • Letisko: DPS, LBJ

Potápanie

V južnej časti Komoda nájdeme niekoľko krásnych lokalít, ktorým kraľuje Manta Alley, ako najlepšia lokalita na potápanie s mantami obrovskými. Dvojice skál, o ktoré často búšia vlny, sú magnetom pre týchto nádherných morských letcov, s ktorými sa potápať je nezabudnuteľným zážitkom. Tieto zvieratá sa tu zdržujú celoročne a vďaka odľahlosti oblasti tu neoperuje veľké množstvo lodí. Ďalšou úchvatnou lokalitou je Tanjung Loh Sera, kde sa zdržujú pelagické ryby, ploskozubci, tuniaci, karnasy, napoleoni, garupy a veľké množstvo húfnych rýb. Asi najväšou výzvou južného Komoda je lokalita Langkoi Rock.

V lokalitách stredného Komoda sú po väčšinu roku pokojné podmienky, ktoré nedávajú priechod silným vetrom z juhu ani zo severu. Na lokalite s názvom Batu Tiga sa dajú pod vodou stretnúť najväčšie pelagické ryby a so šťastím aj s utesovými žralokmi. Charakter dna je rozvrásnený s mnohými prevismi, ktoré tvoria úkryty pre mnohé ryby schovávajúce sa tu pred silnými prúdmi. Skutočným klenotom podmorského sveta čo sa života týka, je koralový útes Batubolong. Scenériu pod vodou tu tvoria podmorské veže, prudký svah alebo krásna stena zo severovýchodnej strany, z fauny tu môžete stretnúť útesových žralokov, napoleonov, barakudy, garupy, murény a obrovské karety. Potápanie okolo ostrova Tatawa Besar s veľmi zachovalou koralovou záhradou a zaujímavým svahom zarasteným hubami, je zas vhodné na stretnutie sa s karetami a najväčšími sépiami faraónovými. Za silného prúdu sa tu dá absolvovať prúdový ponor.

Rozľahlá plytčina bližšie ku Komodu je zas charakteristická svojim dnom so súvislou koralovou drťou a ojedinelými koralovými ostrovčekmi. Ponor na Karang Makasare sa pohybuje medzi 5 až 20 metrami, kde je takisto šanca stretnúť manty, niekedy dokonca celé ich húfy. Táto lokalita má však iný klenot, ktorého nájdenie je skutočným šťastím - v plytčinách tu žije niekoľko plachých dugongov. Ďalej sa tu zdržujú siby škvrnité, raje mauricijské, zrnité alebo raje trnovky. Na najjužnejšej časti lokality je v blízkosti malého ostrovčeka nádherná koralová záhrada s veľkým počtom menších druhov koralových rýb a ploskozubcov, ktorí sa tu kŕmia na koraloch.

Severu Komoda dominujú potápačské lokality Crystal Rock a Castle Rock, obidve veľmi obľúbené. Crystal Rock ponúka krásne ponory so šancou na stretnutie so žralokmi útesovými, karetami, napoelonmi, murénami a občas sa tu objavujú aj siby škvrnité. Západná časť tejto skaly je skvostnou lokalitou, ale východná časť má veľmi narušený a rozbitý koralový útes v plytkej vode. O niekoľko sto metrov severne je pod hladinou ukrytý skvost severného Komoda Castle Rock, ktorého vrchol končí päť až sedem metrov pod hladinou, podľa toho či je príliv alebo odliv. Je to najviac zarybnená dosiaľ známa lokalita na Komodských ostrovoch s prekrásnym koralovým porastom. Stretnete sa tu s útesovými žralokmi, húfom kranasov obrovských, karetami pravými, kranasmi cisárskými, tuniakmi, napoleonmi a pri dávke šťastia aj s delfínmi. Pokiaľ je silný prúd, je dôležité rýchle zanorenie a potápať sa dá len v zákryte skaly.

Poznámka k potápačskému výstroju:

 • fľaše hliníkové; olovo pevné 1,5kg – 1kg – 2kg; doporučuje sa 3 až 5mm celotelový oblek
 • povinná výbava: strmeň, signálna bója, deko-počítač, akustická signalizačná pomôcka, rukavice na prúdové ponory

Rezervácia

Vyberte si potápačskú dovolenku snov. Zvoľte si termín, vyplňte svoje údaje a my Vás budeme kontaktovať.

Vyberte si z plánovaných termínov:

DátumTrasaPočet nocíCenaDostupnosťRezervácia
13.09. – 25.09.2023124 450,00 EURvoľnévybraté

Vybrali ste si termín od: 13. 9. 2023 do: 25. 9. 2023 za cenu: 4 450,00 EUR

 

Informácie o Vás

 

Informácie o termíne

13. 9. 2023
25. 9. 2023
 

Galéria

Fotogaléria

Hodnotenie

Krok č. 1: Napíšte Vašu recenziu k tomuto ubytovaniu

*****Hodnotenie služieb
*****Hodnotenie vybavenia ubytovania
*****Hodnotenie kvality prístupu k moru/vlekom/atrakciám
Pre zadanie nulového hodnotenia použite kombináciu klávesy Ctrl a kliku myšou na hviezdičky.
K Vašej recenzii môžete vložiť 4 fotografie vo formáte .jpg, .png alebo .gif. Ku každej fotografii môžete vložiť aj krátky text.

Newsletter

Zadajte svoju e-mailovú adresu a dozviete sa viac o našich akciách a novinkách